Maltas skolas pirmsākumi meklējami 1920.gadā, kad tika izveidota Vertukšnes - Rozentovas pamatskola. Skolā mācības notika latviešu un krievu valodā. Tajā mācījās 70 latviešu un 46 krievu tautības bērni.
1922.gadā šo skolu sadalīja divās skolās - Rozentovas latviešu un Vertukšnes krievu pamatskolā.
1935.gadā Rozentovas 4-klasīgo pamatskolu pārdēvēja par Maltas 6-klasīgo pamatskolu un atvēra 5.klasi. 1937.gadā bija pirmais 6-klasīgās pamatskolas izlaidums. Skolu beidza 16 skolēnu.
1940.gadā, pēc Latvijas iekļaušanas PSRS sastāvā, skolu sāka saukt par Maltas 7-gadīgo pamatskolu.1944.gadā skola tika pārdēvēta par Maltas 1.vidusskolu un atvērta 8.klase. Šajā gadā skolā mācījās 289 skolēni. 1948./49.mācību gadā notika pirmais Maltas 1.vidusskolas izlaidums. Skolā jau bija 514 skolēnu.
1952.gadā Maltā sāka būvēt jaunu vidusskolas ēku, un 1953.gada rudenī celtniecības darbu pabeidza. Jaunuzceltajā ēkā tika izvietotas Vertukšnes krievu pamatskola, kas tika nodēvēta par Maltas 2.vidusskolu un Maltas 1.vidusskolas 8.-11.klases. Rozentovā palika latviešu skolas 1.-7.klases. Jaunajā ēkā mācības notika divās maiņās.
1960.gadā Maltā atvēra palīgskolu un Maltas vidusskolas ēkas Rozentovā nodeva šīs skolas vajadzībām, bet Maltas 1. vidusskolas 1.-7.klases izvietoja vairākās Maltas ciemata ēkās.
1959.gadā sāka būvēt jaunu ēku Maltas 1.vidusskolai, bet sakarā ar internātskolu veidošanos republikā, šo skolas ēku nodeva jaunatvērtajai Maltas internātskolai. 1962./63.mācību gadā Maltas 1.vidusskolu un Maltas 2.vidusskolu apvienoja vienā - Maltas vidusskolā ar latviešu un krievu mācību valodu. Skola turpināja strādāt divās maiņās, jo nepietika klašu telpu.
1970.gadā skolai uzcēla piebūvi. Skola sāka strādāt vienā maiņā.
1978.gadā skolai piebūvēja internāta ēku 120 skolēniem.
1974./75.mācību gadā skolā
uzsāka autovadītāju sagatavošanu, kā vajadzībām 80.gadu sākumā tika uzcelta ēka apmācības kabinetiem un mācību automobiļu garāžām.
1991./92.mācību gadā apvienotā Maltas 1.vidusskola tika sadalīta, un atkal Maltā ir Maltas 1.vidusskola ar latviešu un 2.vidusskola ar krievu mācību valodu
2001. gadā tika atbalstīts investīciju projekts un saņemts finansējums skolas remontam: logu nomaiņai, internāta ārsienu siltināšanai, jumtu seguma remontam. Tika piebūvēta plaša un skaista ēdamzāle.
2002. gadā finanšu ministrija iedalīja 20 tūkstošus latu griestu nomaiņai vecākajā skolas korpusā, jo bija izveidojusies avārijas situācija.
Katru gadu pagasta padome iedala līdzekļus skolas kosmētiskajam remontam. Telpas kļūst skaistākas un mājīgākas.
Skolēnu vecāki ir atsaucīgi un iespēju robežās palīdz remontēt mācību kabinetus. Tas palīdz skolas budžeta līdzekļus izmantot skolas koplietošanas telpu remontam un mācību līdzekļu iegādei.
Skolas pirmais direktors bija Konstantīns Tjarve, dz.1919.g. Skolā strādāja no 31.08.44.-31.03.45. Vēlāk skolu vadīja direktori Julians Stuburs, dz. 1905.g.(1945.-46.g.) Pēteris Martināns, dz. 1916.g. ( 1946.-50.g.) Leontīne Ušpele, dz. 1922.g. ( 1950.-65.g.) Lidija Matvejeva, dz.1922.g.( 1965.-71.g.) Jāzeps .Rupainis, dz. 1932.g. ( 1971.-1999.jūnijam).
No 1999. gada jūlija skolas direktore Marija Podnieka, Maltas vidusskolas 1970. gada absolvente. Tagad skolā strādā 40 skolotāji. 34 no tiem ir skolas absolventi. Visi ar augstāko pedagoģisko izglītību. 10 skolotāji mācās vai ir jau ieguvuši maģistra grādu. Vairāki skolotāji ir ieguvuši otro augstāko izglītību.
Skola ir svinējusi 55 vidusskolas izlaidumus. Vidējo izglītību ir ieguvuši ap 2500 skolēnu.
Skolas kolektīvs lepojas ar daudziem saviem absolventiem. Valstī ir pazīstami : Regīna Gribuste - bioloģijas mācību grāmatu autore, Aija Zuja - rakstniece, Anna Širone - dzejniece, Pēteris Korsaks, Jāzeps Danovskis - fotogrāfi, Leo Duncāns - astronoms, Pēteris Visockis - vēsturnieks, Anna Šņukute- operdziedātāja, Vitālijs Kokalis - biznesmenis u.c.
Pašlaik skolā mācās 440 skolēnu. Ir 23 klašu komplekti.
Katru gadu skolēni uzrāda labus rezultātus mācību priekšmetu olimpiādē rajonā un aizstāv skolas un rajon godu valsts olimpiādēs.
Pēc rajona Izglītības pārvaldes apkopotiem rezultātiem, mūsu skolas skolēniem ir labākie rezultāti rajonā centralizētos eksāmenos.
Skolā obligāta prasība ir katram vidusskolēnam izstrādāt zinātniski pētniecisku darbu par viņa izvēlētu tēmu. Tas palīdz skolēniem sagatavoties studijām augstskolā. Mūsu skolas vidusskolēni gandrīz visi turpina mācības augstākajās mācību iestādēs.
Vidusskolā piedāvājam divas izglītības programmas: humanitāro un sociālo zinību un matemātikas, tehnikas un dabaszinātņu programmu.
Mācības notiek priekšmetu kabinetos. Ir datorklase ar diennakts interneta pieslēgumu. Datori ir pieejami lasītavā un skolotāju istabā. Turpināsim pilnveidot mācību kabinetu materiāli tehnisko bāzi.
Skolā ir labiekārtota internāts ar 60 vietām. Istabiņās dzīvo 2 līdz 3 skolēni. Skolēniem dzīvošana ir bezmaksas, jo pašvaldība iedala līdzekļus tās uzturēšanai.
Visiem skolēniem, kuri dzīvo vairāk par 3 km no skolas, ir nodrošināts bez maksas transports ar pagasta autobusiem.
Skolas bibliotēka skolēniem izsniedz bezmaksas mācību grāmatas visos mācību priekšmetos. Šim mērķim pašvaldība katru gadu iedala ap 2000 latu skolas budžetā. Bibliotēkā ir plašs papildliteratūras un metodiskās literatūras klāsts. Ir iespēja lasīt periodiskos žurnālus un laikrakstus. Skolēniem ir pieejama plaša lasītava.
Skolā darbojas vairāki pulciņi: dramatiskais, vokālais, deju, koris, dizaina, informātikas.
Skolēni savas spējas var izpaust darbojoties skolēnu pašpārvaldē. Īpaši aktīvi skolēnu pašpārvalde darbojas pēdējos divus gadus: organizē interesantus pasākumus skolā un ārpus tās , izdot skolas avīzi, piedalās skolas mājas lapas veidošanā u.c.
Ar pagasta padomes gādību ir labi ierīkots sporta laukums, kur ir iespējams trenēties kvalificētu treneru vadībā futbolā un vieglatlētikā. Sporta zālē notiek nodarbības karatē, basketbolā, volejbolā u.c. Tomēr skolai vēl nav atbilstošas sporta zāles. Arī aktu zālē, kas atrodas mācību kabinetu ielenkumā, ir grūti strādāt gan pašdarbniekiem, gan skolēniem un skolotājiem mācību kabinetos stundās.
Par skolēnu veselību rūpējas medmāsa, zobārste, psihologs, speciālais pedagogs, logopēds. Šajā mācību gadā iekārtojām korigējošās vingrošanas klasi bērniem ar stājas traucējumiem.
2004. gadā skola un visas mācību programmas tika akreditētas uz maksimālo laiku - 6 gadiem.
Direktore Marija Podnieka
Ļoti žēl, ka šis projekts tā nīkuļo, kautgan doma visam šim bija skaista. :)
Nu un par pārējo. Nu jau kā pus mēnesis ir paskrējis, kad sācies jaunais mācību gads skolās, ar to arī visus apsveicu :D. Pašlaik jau daudz maz viss ir sakārtojies un vairs nav tādas... lasīt
Tā kā no 1.augusta darbojos 12.vidusskolā kā informātikas laborants, tad beidzoties mācību gadam visa skola tiek laista pelnītā atpūta, ko vēl arī dēvē par atvaļinājumu. :) Īstenībā šis ir pirmais pēc daudziem gadiem.
Ceru, ka arī Jūs esat starp tiem laimīgajiem, kas bauda saules... lasīt